Harmonogramy przedsięwzięć
Czy kontrola realizacji zadań inwestycyjnych nie zasługuje na wsparcie informatyczne? |
Tworzenie nawet najbardziej rozbudowanych harmonogramów w programie mBudowy jest wyjątkowo proste. W zależności od Twoich preferencji, cały harmonogram łącznie z powiązaniami z nim etapami możesz budować i modyfikować graficznie przy pomocy myszki, używając takich mechanizmów jak drag and drop (przeciągnij i upuść) lub prostych formularzy.Planowanie, obsługa i kontrola przebiegu każdego procesu biznesowego jest oparta na harmonogramach, które będziesz mógł dowolnie definiować, a ich szczegółowość zależy wyłącznie od Twoich potrzeb. Możesz bowiem utworzyć samą inwestycję (lub projekt), podając jedynie jej ramy czasowe i podstawowe informacje, lub rozbić ją szczegółowo na etapy i pod-etapy, bez ograniczeń ilości poziomów harmonogramu.
Możesz również swobodnie przełączać sposób wyświetlania harmonogramu (wizualizacja), pomiędzy widokiem w formie drzewka harmonogramu, a widokiem w postaci diagramu Gantta (znanym np. z programu MS Project).
Po utworzeniu harmonogramu, mBudowy daje Ci czytelny podgląd, co i kiedy będzie się działo w Twoim kontrakcie.
Zobaczmy to na przykładzie:
Rys: Przykład harmonogramu przedsięwzięcia.
W harmonogramach, zarówno dla całej inwestycji, jak i indywidualnie dla każdego etapu, możesz zdefiniować liczne parametry:
- Okres od / do
- Powiązania z innymi etapami procesu (m.in. kolejność, konieczność zakończenia etapu poprzedniego, aby mogła się rozpocząć realizacja aktualnego)
- Warunki uznania etapu za zakończony (np. dokonanie odbioru, zakończenie pod-etapów składowych, z możliwością ręcznego oznaczenia etapu jako zakończony)
- Osoby odpowiedzialne wraz ich rolami
- Opis wraz z wieloma informacjami charakterystycznymi dla inwestycji
Jeżeli standardowy zestaw danych okaże się niewystarczający, możesz zdefiniować dodatkowe dane w systemie.
Korzystanie z harmonogramu pozwoli Ci na bieżąco śledzić realizację danego etapu przez powiązanie stopnia jego zaawansowania z:
- Wartością procentową realizacji zadań zdefiniowanych w etapie
- Datą ostatnio zrealizowanego zadania etapowego (procentowo w stosunku do okresu trwania etapu).
W ostateczności, stopień zaawansowania możesz wprowadzić ręcznie.